Een aggregaat voor de camping kiezen kan je flink duizelen, zeker als je moet kiezen tussen invertertechniek, vermogensklassen en geluidsgrenzen. In deze gids laten we je op basis van meer dan 18 jaar praktijkervaring zien welke generator bij jouw manier van kamperen past en waar je in 2026 echt op moet letten als je er een koopt.
Het belangrijkste in het kort
- Benodigd vermogen: 1.000–2.500 W is genoeg voor het meeste op de camping, een camper met airco heeft 3.000+ W nodig
- Invertertechniek: Levert een zuivere sinus (±2% spanningstolerantie) en beschermt gevoelige elektronica zoals laptops en boordcomputers
- Geluid: Op Duitse campings geldt volgens de ADAC (de Duitse autoclub) vaak een grens van 55–60 dB. Moderne inverters halen dat in de eco-stand
- Brandstof: De benzine inverter is de standaard, dual fuel-modellen (benzine + lpg) geven je meer vrijheid op lange reizen
- Gewicht: Compacte inverters wegen 18–25 kg en zijn makkelijk mee te nemen
- Veiligheid: Een aggregaat hoort uitsluitend buiten. Koolmonoxide (CO) is reukloos en al in een lage concentratie dodelijk
- Waarom een aggregaat op de camping?
- De belangrijkste soorten aggregaten voor camping in 2026
- Vermogen bepalen: hoeveel watt heb ik nodig op de camping?
- Hier let je op bij het kopen van een aggregaat voor camping
- Je aggregaat op de camping goed gebruiken
- Alternatieven voor een aggregaat op de camping
- Onze topkeuzes: aggregaten voor camping in 2026 vergeleken
- Veelgestelde vragen over aggregaten voor camping
- Conclusie
Waarom een aggregaat op de camping?
Met een aggregaat op de camping laat je je koelbox, koffiezetapparaat en opladers ook draaien op plekken zonder stroomaansluiting. Zo ben je echt onafhankelijk in de natuur. Veel campings hebben wel stroom, maar met je eigen generator sta je ook los van het net: bij wildkamperen, op afgelegen plekken of als reserve wanneer het stroomnet van de camping overbelast is.
Het gaat om meer dan alleen gemak. Met een aggregaat kun je:
- Medische apparatuur zoals CPAP-apparaten veilig gebruiken
- Elektrisch gereedschap gebruiken voor reparaties aan je camper
- De boordaccu ontzien als je langer op één plek staat
- Op koude nachten een elektrische kachel laten draaien
Moderne inverter aggregaten hebben bovendien veel minder last van de oude nadelen, zoals extreem lawaai en een hoog brandstofverbruik. De huidige modellen zijn compact en zuinig, en maken vaak niet meer geluid dan een normaal gesprek.
„De fout die we bij kampeerders het vaakst zien: te veel vermogen kopen en dan klagen over lawaai en gewicht. Een goed gekozen inverter van 2.000–3.000 W dekt 90% van wat je op de camping nodig hebt, en is stiller, lichter en goedkoper.”
– Alexander Harlinghausen, directeur Kipor.org GmbH, 18+ jaar ervaring met aggregaten

maXpeedingrods MXR 2300: de compacte voor beginners
- Vermogen: 2.300 W max., genoeg voor koelbox, opladers en verlichting
- Gewicht: maar 18 kg, je tilt hem in je eentje zo naar je plek
- Invertertechniek: zuivere sinus beschermt laptop, smartphone en led-tv
- Tank: 4 liter, tot 10+ uur looptijd in de eco-stand
- Prijs: 399,95 €, de beste prijs-kwaliteitverhouding voor wie af en toe kampeert
De belangrijkste soorten aggregaten voor camping in 2026
Het type aggregaat bepaalt voor een groot deel hoe comfortabel je kampeert. Een inverter aggregaat zet de stroom twee keer om (wisselstroom → gelijkstroom → schone wisselstroom) en levert zo een zuivere sinus met een spanningstolerantie van maar ±2%. Deze soorten moet je kennen:
Inverter aggregaat: de favoriet op de camping
Een inverter aggregaat levert een zuivere sinus en is daarmee de eerste keus voor gevoelige elektronica zoals laptops, smartphones of de moderne besturing van je camper. De opgewekte stroom wordt eerst omgezet in gelijkstroom en daarna weer in schone wisselstroom. Dat maakt zo'n aggregaat iets duurder, maar ook een stuk veelzijdiger.
De voordelen voor kampeerders zijn duidelijk:
- Compact: Meestal 30–50% kleiner dan vergelijkbare conventionele modellen
- Licht: Vanaf 18 kg bij modellen van 2.000 W
- Stil: In de eco-stand vaak onder 55 dB(A) op 7 meter afstand
- Zuinig: Het toerental past zich automatisch aan de belasting aan, dat scheelt tot 40% brandstof
Tip van de expert: Waarom een inverter voor gevoelige elektronica? Bij een conventioneel aggregaat kan de spanning tot ±10% schommelen. Dat kan schade geven aan gevoelige apparaten, zoals de voeding van je laptop of een led-tv. Een inverter houdt de spanning constant op 230 V (±2%) en de harmonische vervorming (THD) blijft onder 3%. Dat is dezelfde kwaliteit als uit het stopcontact thuis. Extra belangrijk: moderne campers hebben vaak gevoelige boordcomputers die alleen op schone stroom goed werken.
Een inverter levert schone stroom, net als uit het stopcontact thuis. Een conventioneel aggregaat kan gevoelige apparaten beschadigen.

FME XG-SF 3300E: de allrounder met elektrische start
- Vermogen: 2.700 W nominaal / 2.900 W maximaal, genoeg voor magnetron en koelkast
- Gewicht: maar 21,4 kg, compact en toch krachtig
- Comfort: elektrische start met één druk op de knop, dus 's ochtends geen gevecht met het trekkoord
- Techniek: inverter met zuivere sinus, veilig voor alle apparaten
- Prijs: 539,95 €, degelijke kwaliteit van FME met service vanuit Duitsland
AVR-aggregaat: robuust voor eenvoudige apparaten
Een AVR-aggregaat (Automatic Voltage Regulator) regelt de spanning elektronisch en is geschikt voor robuuste apparaten zoals boormachines, eenvoudige koelboxen of verlichting. Het is goedkoper dan een inverter, maar ook luider en zwaarder.
Op de camping is zo'n aggregaat een goede keus als:
- Je vooral eenvoudige elektrische apparaten gebruikt
- De prijs de doorslag geeft (instapmodellen vanaf ca. 400 €)
- Je ver van andere kampeerders staat (vaak 65–75 dB)
- Robuustheid belangrijker voor je is dan comfort
Dual fuel aggregaat: flexibel in brandstof
Een dual fuel aggregaat loopt zowel op benzine als op lpg (propaan). Ideaal voor lange kampeerreizen waarbij je niet zeker weet of je overal brandstof vindt. Gasflessen zijn op veel campings te koop, en je slaat ze veiliger op dan benzine. Propaan is bovendien onbeperkt houdbaar. Dat is een groot voordeel tegenover benzine, die na 3–6 maanden veroudert.

maXpeedingrods MXR 3800DF: dual fuel inverter
- Vermogen: 3.500 W nominaal / 3.800 W max., ook voor veeleisende apparaten
- Brandstof: benzine of lpg, kies je met een schakelaar
- Techniek: inverter met zuivere sinus (THD < 3%), veilig voor alle elektronica
- Gewicht: 25 kg met draaggreep, nog goed door één persoon te tillen
- Voordeel: propaan is goedkoper, schoner en onbeperkt houdbaar
In onze uitgebreide praktijktest van de MXR 3800DF zie je precies wat dual fuel je oplevert, inclusief verbruiksmetingen met beide brandstoffen.
Vermogen bepalen: hoeveel watt heb ik nodig op de camping?
Voor het meeste op de camping is 1.000–2.000 W genoeg, een camper met meerdere apparaten heeft 2.500–3.500 W nodig. Het gaat om de optelsom van alles wat tegelijk aan staat, plus een veiligheidsmarge van 30–50% voor de aanloopstroom.
Rekenvoorbeelden voor typische campingsituaties
Sober kamperen met de tent (800–1.000 W):
- Ledverlichting: 20–30 W
- Smartphone opladen: 10–20 W
- Laptop: 50–80 W
- Kleine koelbox: 60–80 W
- Koffiezetapparaat (kort): 600–800 W
Comfortkamperen met de caravan (1.500–2.500 W):
- Compressorkoelkast: 100–150 W
- Magnetron: 700–1.000 W
- Tv met satellietinstallatie: 100–150 W
- Waterpomp: 60–100 W
- Verlichting en kleine apparaten: 100–200 W
Volledig uitgeruste camper (2.500–3.500 W):
- Airco: 1.000–1.500 W
- Elektrische verwarming: 1.000–2.000 W
- Alle comfortapparaten: 500–800 W
- Inductiekookplaat: 1.500–2.000 W
Stroomverbruik van typische kampeerapparaten. Tel op wat je tegelijk gebruikt en doe er 30% reserve bij.
Tip van de expert: Let op de aanloopstroom van koelbox en koffiezetapparaat! Compressorkoelkasten en koffiezetapparaten hebben bij het starten 3–5 keer hun nominale vermogen nodig. Een koelbox van 80 W kan even 400 W trekken! Reken dus altijd op 30–50% reservevermogen. Bij een inverter aggregaat is het opgegeven piekvermogen precies daarvoor bedoeld: het vangt die aanloopstroom veilig op.
Hier let je op bij het kopen van een aggregaat voor camping
Welk aggregaat het beste is voor de camping, hangt van meerdere dingen af. Geluid en gewicht zijn vaak belangrijker dan de vermogenscijfers alleen. Dit zijn de punten die de doorslag geven.
Geluid: houd rekening met andere kampeerders
Op Duitse campings geldt overdag meestal een geluidsgrens van 55–60 dB en volgens de gangbare campingreglementen moet het vanaf 22 uur helemaal stil zijn. Moderne inverter aggregaten halen die waarden in de eco-stand zonder moeite. Ter vergelijking: 60 dB is ongeveer een normaal gesprek, oudere generatoren halen vaak 70–80 dB (zo hard als een stofzuiger).
Richtwaarden voor geluid per type aggregaat (gemeten op 7 meter afstand):
- Inverter in eco-stand: 52–58 dB(A)
- Inverter onder belasting: 58–65 dB(A)
- AVR-aggregaat: 65–75 dB(A)
- Conventioneel aggregaat: 70–85 dB(A)
Let ook op waar je het aggregaat neerzet: met een uitlaatslang of door het achter de camper te plaatsen, klinkt het nog eens 4–5 dB minder hinderlijk.
Een modern inverter aggregaat is in de eco-stand stiller dan een normaal gesprek.
Gewicht en draagbaarheid
Een aggregaat voor de camping weegt het liefst minder dan 25 kg, zodat je het in je eentje nog prettig kunt verplaatsen. Inverters halen dat meestal zonder problemen. Het gewicht hangt direct samen met het vermogen:
- Inverter tot 2.300 W: 18 kg (bijv. MXR 2300)
- Inverter tot 3.300 W: 21–22 kg (bijv. FME XG-SF 3300E)
- Inverter tot 3.800 W: 25 kg (bijv. MXR 3800DF)
- Vergelijkbare AVR-modellen: +30–50% zwaarder
Let op goede draaggrepen en compacte afmetingen. Sommige modellen, zoals de FME XG-SF 4000ER, hebben een draadloze afstandsbediening. Zo zet je het aggregaat op afstand neer en start je het vanuit je stoel.
Brandstofverbruik en looptijd
Een zuinig aggregaat voor de camping verbruikt bij 25% belasting ongeveer 0,3–0,5 liter per uur en draait op één tank (4–6 liter) zo'n 8–12 uur. Het verbruik hangt sterk af van de belasting:
- Eco-stand (25% belasting): 0,3–0,4 l/uur
- Halve belasting (50%): 0,5–0,7 l/uur
- Volle belasting (100%): 0,8–1,2 l/uur
Moderne inverter aggregaten passen hun toerental automatisch aan de belasting aan (eco-stand). Zo besparen ze tot 40% brandstof tegenover conventionele modellen met een constant toerental.
Aansluitingen en uitgangen
Voor de camping heeft je aggregaat minstens twee stopcontacten van 230 V en USB-poorten nodig. Ideaal zijn ook een gelijkstroomuitgang van 12 V en een CEE-stekker voor campers. De belangrijkste aansluitingen:
- Schuko-stopcontacten 230 V: Minstens 2, liever 3
- USB-poorten: Direct op het aggregaat, dat scheelt adapters
- DC-uitgang 12 V: Om de boordaccu op te laden
- CEE-stekker: Blauw (230 V, 16 A) voor de stroominlaat van de camper
Let op de beveiliging: er hoort een aardlekschakelaar in te zitten, net als een overbelastingsbeveiliging en een oliepeilbeveiliging om de motor te beschermen.

FME XG-SF 4000ER: premium met afstandsbediening
- Vermogen: 3.600 W nominaal / 3.800 W max., ook voor airco en verwarming
- Geluid: onder 55 dB(A), een van de stilste in zijn klasse
- Comfort: elektrische start + draadloze afstandsbediening, zet het aggregaat op afstand neer en start het vanuit de camper
- Techniek: inverter met zuivere sinus en oliepeilbeveiliging
- Prijs: 699,95 € (in plaats van 819,95 €), premium voor een eerlijke prijs met service vanuit Duitsland
Je aggregaat op de camping goed gebruiken
Veilig een aggregaat gebruiken op de camping begint bij een paar basisregels. Het belangrijkste is koolmonoxidevergiftiging (CO) voorkomen. Volgens het Duitse federale instituut voor risicobeoordeling (BfR) leidt die elk jaar tot ernstige ongelukken op de camping.
Veiligheidsregels op de camping
Zet je aggregaat altijd minstens 5 meter van de camper af en nooit in een afgesloten ruimte: koolmonoxide (CO) is reukloos en al in een lage concentratie dodelijk. Zelfs in een voortent of onder een luifel is het levensgevaarlijk!
Andere belangrijke veiligheidsregels:
- Vlakke, stevige ondergrond: Voorkomt omvallen en oververhitting
- Aarding: Bij langer gebruik via een aardpen volgens DIN VDE 0100-708
- Kabels: Voorkom struikelgevaar en knik de kabels niet
- Tanken: Alleen met een koude motor, nooit terwijl het aggregaat draait
⚠️ Veiligheidswaarschuwing: Voorkom CO-vergiftiging: nooit in afgesloten ruimtes! Volgens het BfR raken er elk jaar talloze mensen ernstig gewond of overlijden ze door koolmonoxidevergiftiging tijdens het kamperen. CO is reukloos en maakt je moe: slachtoffers vallen in slaap en worden niet meer wakker. Hang een koolmonoxidemelder op in de camper (vanaf 20 €) en laat het aggregaat NOOIT draaien in afgesloten of half open ruimtes. Ook niet ‘heel even’ of ‘met het raam open’!
Onderhoud voor het kampeerseizoen
Controleer voor elk kampeerseizoen het oliepeil, maak het luchtfilter schoon en doe een proefdraai. Na het seizoen moet je de brandstof aftappen of stabilisator toevoegen. De belangrijkste onderhoudsstappen:
Voor het seizoen:
- Oliepeil controleren en zo nodig olie verversen (na 50–100 draaiuren)
- Maak het luchtfilter schoon of vervang het
- Bougie controleren
- Proefdraaien met belasting (minstens 30 minuten)
- Brandstofsysteem controleren op lekkage
Na het seizoen:
- Tank legen of brandstofstabilisator toevoegen
- Motor conserveren met verse olie
- Droog en vorstvrij opslaan
- Accu (als die er is) loskoppelen
Uitgebreide instructies vind je in onze onderhoudsgids. Start je aggregaat niet meer nadat het lang heeft stilgestaan? Dan helpt ons artikel Aggregaat starten na lange stilstand je verder.
Alternatieven voor een aggregaat op de camping
Een aggregaat is niet altijd de beste oplossing. Draagbare powerstations en zonnepanelen zijn in sommige situaties stille, emissievrije alternatieven. Wat je kiest, hangt af van je energiebehoefte en je manier van kamperen.
Draagbare powerstation of aggregaat?
Een draagbare powerstation met 500–2.000 Wh capaciteit is geschikt als je weinig stroom nodig hebt, maar de ingebouwde omvormer verbruikt zelf tot 30 W. Ideaal voor:
- Weekendjes kamperen: 500–1.000 Wh is genoeg voor verlichting en opladen
- Rustige campings: Helemaal geruisloos
- Binnen gebruiken: Geen uitstoot, veilig in de tent of voortent
- Korte pieken: Kan even veel vermogen leveren
Nadelen tegenover een aggregaat:
- Beperkte capaciteit (na 1–3 dagen leeg)
- Lang opladen (6–10 uur via het stopcontact)
- Hoge aanschafprijs (500–2.000 € voor vergelijkbaar vermogen)
- Minder vermogen bij kou (tot 50% bij temperaturen onder 0 °C)
In ons assortiment vind je ook mobiele energieoplossingen en powerstations die je aggregaat mooi aanvullen, bijvoorbeeld voor geruisloze stroom tijdens de nachtrust.
Zonne-energie voor duurzaam kamperen
Zonnepanelen van 100–200 W kunnen op zonnige dagen je basisverbruik dekken, maar je hebt er een accu bij nodig en je bent afhankelijk van het weer. Samen met een aggregaat is dat vaak de slimste combinatie. Typische zonnepanelen voor de camping:
- Opvouwbare zonnepanelen: 100–200 W, 2–5 kg, 200–500 €
- Vaste dakmontage: 200–400 W voor campers
- Powerstation met zonnepaneel: Complete oplossingen met opslag
Bij 5 zonuren levert een paneel van 100 W ongeveer 400–500 Wh per dag. Genoeg voor ledlampen, telefoons en kleine apparaten, maar niet voor een koelkast of koffiezetapparaat. Bekijk onze oplossingen voor hernieuwbare energie voor bijpassende zonnepanelen en opslag.
Onze topkeuzes: aggregaten voor camping in 2026 vergeleken
Na meer dan 18 jaar adviseren en verkopen van aggregaten raden we voor verschillende kampeerwensen deze vier beproefde modellen aan.
In deze vergelijkingstabel zie je de belangrijkste verschillen in één oogopslag:
| Kenmerk | MXR 2300 | FME XG-SF 3300E | MXR 3800DF | FME XG-SF 4000ER |
|---|---|---|---|---|
| Ideaal voor | Tent, festival | Caravan | Lang kamperen | Camper |
| Nominaal vermogen | 2.000 W | 2.700 W | 3.500 W | 3.600 W |
| Maximaal vermogen | 2.300 W | 2.900 W | 3.800 W | 3.800 W |
| Gewicht | 18 kg | 21,4 kg | 25 kg | ca. 25 kg |
| Brandstof | Benzine | Benzine | Benzine + lpg | Benzine |
| Startsysteem | Handstart | Elektrische start + trekkoord | Elektrische start + trekkoord | Elektrische start + draadloze afstandsbediening |
| Techniek | Inverter | Inverter | Inverter (dual fuel) | Inverter |
| Geluid | ~58 dB(A) | ~58 dB(A) | ~59 dB(A) | <55 dB(A) |
| Prijs | 399,95 € | 539,95 € | Prijs in de shop | 699,95 € |
| Naar het product | MXR 2300 → | XG-SF 3300E → | MXR 3800DF → | XG-SF 4000ER → |
Dit raden we aan per type kampeerder:
Af en toe kamperen en tent: De maXpeedingrods MXR 2300 heeft met 18 kg en 2.300 W de beste verhouding tussen vermogen, gewicht en prijs. Ideaal voor weekendjes weg en festivals.
Caravan en comfortkamperen: De FME XG-SF 3300E overtuigt met elektrische start, 2.700 W nominaal vermogen en maar 21,4 kg. Dit is ons best verkochte campingmodel.
Vaste kampeerders en lange reizen: De maXpeedingrods MXR 3800DF met dual fuel is perfect voor iedereen die ook op gas wil draaien. Ideaal voor reizen door Zuid-Europa, waar je gasflessen op elke hoek koopt.
Camperbezitters die comfort willen: De FME XG-SF 4000ER met minder dan 55 dB, draadloze afstandsbediening en 3.600 W nominaal vermogen is de premiumkeuze. Hij kan ook airco en veeleisende boordtechniek aan.
Twijfel je nog? Neem contact met ons op voor persoonlijk advies. We helpen je graag het juiste model voor jouw manier van kamperen te vinden.
Veelgestelde vragen over aggregaten voor camping
Hoeveel vermogen heb ik nodig voor mijn camper?
Voor een standaardcamper is 2.000–2.500 W meestal genoeg. Daarmee laat je koelkast (150 W), waterpomp (100 W), verlichting (100 W) en opladers tegelijk draaien. Met airco of elektrische verwarming reken je beter op 3.000–3.500 W. Tel er altijd 30% reserve bij voor de aanloopstroom.
Mag ik het aggregaat 's nachts laten draaien?
Op de meeste Duitse campings geldt vanaf 22 uur nachtrust en moeten aggregaten uit. Sommige campings staan superstille inverters (onder 55 dB) toe tot 23 uur. Bij wildkamperen zijn er geen vaste regels, maar uit respect voor anderen en voor je veiligheid (gevaar voor koolmonoxide (CO) als het aggregaat zonder toezicht draait) schakel je 's nachts beter over op een accu of powerstation.
Benzine of diesel voor de camping?
Een benzine aggregaat is lichter, stiller en goedkoper in aanschaf, dus ideaal voor de camping. Diesel loont pas vanaf 5 kW vermogen of als je het aggregaat heel vaak gebruikt (bijvoorbeeld zakelijk). Met de brandstofbesparing van 20–30% verdien je de hogere aanschafprijs pas na ongeveer 500 draaiuren terug. Benzine is bovendien bij elk tankstation te koop. Meer hierover lees je in onze koopgids voor diesel aggregaten.
Hoe luid is een inverter aggregaat echt?
Een modern inverter aggregaat haalt in de eco-stand 52–58 dB(A) op 7 meter afstand. Dat is net zoveel als een normaal gesprek. Op vol vermogen loopt het geluid op tot 60–65 dB(A) (zo hard als op kantoor). Ter vergelijking: een grasmaaier haalt 85–90 dB(A). Extra stille modellen zoals de FME XG-SF 4000ER blijven zelfs onder 55 dB(A).
Kan ik gevoelige elektronica aansluiten?
Op een inverter aggregaat sluit je zonder zorgen laptops, smartphones, led-tv's en andere gevoelige elektronica aan. Het levert een zuivere sinus met een harmonische vervorming (THD) onder 3%, vergelijkbaar met de kwaliteit uit het stopcontact thuis. AVR- en conventionele aggregaten kunnen spanningspieken geven die moderne elektronica beschadigen. Twijfel je? Kies dan altijd een inverter.
Hoeveel brandstof verbruikt een aggregaat op de camping?
Een inverter van 2.000 W verbruikt bij 25% belasting (500 W) ongeveer 0,3–0,4 liter per uur, bij volle belasting 0,8–1,0 liter. Met een tank van 4 liter kom je dus 10–13 uur ver in de eco-stand of 4–5 uur op vol vermogen. Dual fuel-modellen zijn op lpg/propaan vaak 10–15% goedkoper in gebruik.
Conclusie
Welk aggregaat je voor de camping kiest, hangt vooral af van wat je zelf nodig hebt. Wie af en toe kampeert, is blij met een compacte inverter van 2.000 W zoals de MXR 2300. Vaste kampeerders met een camper hebben eerder 3.000–3.800 W nodig, zoals bij de FME XG-SF 4000ER. Invertertechniek is in 2026 definitief de standaard geworden, omdat die stil en zuinig is en veilig voor alle elektronische apparaten.
Kijk bij je keuze verder dan alleen het vermogen. Gewicht, geluid en brandstofverbruik bepalen vaak meer of een aggregaat geschikt is voor de camping dan het maximale aantal watt. Een te groot aggregaat is vervelend door onnodig lawaai en verbruik, een te klein aggregaat frustreert door steeds weer overbelasting.
Welk model je ook kiest: houd je altijd aan de veiligheidsregels, zeker als het om het gevaar van koolmonoxide gaat, en zorg voor regelmatig onderhoud. Dan staat niets een ontspannen kampeeravontuur met betrouwbare stroom in de weg! Bekijk onze complete categorie inverter aggregaten of neem contact met ons op voor persoonlijk advies.
Knetterhauser Straße 26